Колб Олександр Григорович (нар. 1960) - український правознавець, доктор юридичних наук (2007), професор (2008), заслужений юрист України (2020), експерт в галузі кримінального права, кримінології, кримінально-виконавчого права, державної безпеки, запобігання корупції та правоохоронної діяльності.

Фахівець з кримінального права, кримінології, кримінально-виконавчого права, захисту осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Представник школи запобігання кримінальним правопорушенням у сфері виконання покарань — розробка новітнього законодавства на основі теоретичних надбань правової науки, постулатів кримінально-виконавчого та пенітенціарного права, міжнародного досвіду та практичних напрацювань правоохоронних органів.

Професійна діяльність:

Колб Олександр Григорович, 10 червня 1960 року народження, уродженець м. Камінь-Каширський Волинської області, освіта вища (у 1987 році стаціонарно з відзнакою закінчив Київську вищу школу МВС СРСР за спеціальністю. «правознавство»). доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України, ліквідатор аварії на ЧАЕС І категорії (брав участь у ліквідації аварії у перші її дні – 26-29. 04. 1986р.), інвалід війни 2-ї групи (у лютому 1994 року отримав бойове поранення при затриманні озброєних злочинців), член 2-х спеціалізованих вчених рад по захисту кандидатських та докторських дисертацій при Національній академії внутрішніх справ (НАВС); наукова спеціальність 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право.

У цьому ж напрямі проводяться й наукові розвідки у даний час.

З 2010 по 2015 р.р. був головою, а у 2016-2017 р.р. заступником голови спеціалізованої вченої ради Д 26.007.03 в Національній академії внутрішніх справ (м. Київ).

Трудову діяльність розпочав у 1977-1978 р.р. робітником Камінь-Каширського деревообробного заводу Волинської області.

1978-1980 р.р. – служба у Збройних силах СРСР на посадах курсанта-командира відділення-заступника командира танкового учбового взвода в/ч 32500 у м. Бердичів Житомирської області.

З 1981 по 2000 проходив службу в органах внутрішніх справ, у тому числі – більше 17-ти років – у сфері виконання покарань. Розпочав службу з посади оперуповноваженого колонії суворого режиму та продовжив її на посаді старшого оперуповноваженого відділу виконання покарань УМВС України у Волинській області, начальника оперативно-режимного відділення цього ж відділу, начальника слідчого ізолятора, завершивши службу на посаді начальника відділу виконання покарань УМВС України у Волинській області. Звільнений у відставку у 2000 році з посади начальника відділу паспортно-візової, реєстраційної та міграційної роботи УМВС цієї ж області.

У 1997 р. закінчив ад’юнктуру НАВС України та захистив кандидатську дисертацію на тему «Профілактика правопорушень серед неповнолітніх у слідчих ізоляторах МВС України» (спеціальність 12.00.08), як здобувач кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права НАВС.

У 2000 р. отримав вчене звання «доцент».

У 2007 р. захистив докторську дисертацію на тему «Установа виконання покарань, як суб’єкт запобігання злочинам» (спеціальність 12.00.08), як здобувач кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Київського національного університету внутрішніх справ.

У 2008 р. отримав вчене звання «професор».

У 2020 отримав почесне звання «Заслужений юрист України».

Автор та співавтор більше 600 наукових праць, у тому числі більше 400 – з питань кримінально-виконавчої діяльності.

На протязі 2007-2021 р.р. підготував як науковий керівник 30 здобувачів, які захистили дисертації та здобули наукові ступені доктора юридичних наук (5 осіб), кандидата юридичних наук (24) зі спеціальності 12.00.08 та 12.00.09 та доктора філософії зі спеціальності право (1).

Трудовий стаж складає більше 40 років, науково-педагогічний стаж понад 22 роки.

Науково-педагогічну діяльність розпочав з посади старшого викладача кафедри публічного права Волинського державного університету імені Лесі Українки. З 1998 по 2005 р.р. – доцент кафедри кримінального права та процесу, а з 2000 р. – завідувач цієї ж кафедри Волинського державного університету імені Лесі Українки.

З 2005 по 2010 р.р. – професор, завідувач цієї ж кафедри.

З березня 2010 по липень 2010 професор кафедри кримінально-правових дисциплін Львівського державного університету внутрішніх справ.

З липня 2010 по листопад 2010 р. – декан факультету по підготовці правознавців навчально-наукового інституту заочного та дистанційного навчання НАВС.

З листопада 2010 р. по серпень 2015 р. – директор навчально-наукового інституту права та психології НАВС.

З серпня 2015 р. по лютий 2018 р. - професор кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Національної академії внутрішніх справ.

З лютого по вересень 2018 р. включно – проректор з навчально-методичної роботи ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука».

З 02.10.2018 по 24.08.2020 – професор кафедри кримінального права і процесу Національного університету «Львівська політехніка».

З вересня 2020 року по 31.08.2021 – професор кафедри політології, управління та державної безпеки Волинського національного університету імені Лесі Українки. У 2020 році у розрахунку рейтингу викладача за результатами діяльності у 2020 календарному році зайняв 4-е місце серед більше як 800 науково-педагогічних працівників цього університету.

З вересня 2021 – професор кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Має 30-ти річний стаж управлінської діяльності, у тому числі - керівника двох служб (виконання покарань, паспортно - візової і міграційної роботи) на обласному рівні, а також завідувача кафедри, заступника та декана і директора інституту, проректора університету.

Громадська діяльність:

Член Кримінологічної асоціації України; Кримінально-виконавчого бюро Національної академії правових наук України (НАПрНУ); академік Національної академії вищої освіти України, Української технологічної академії, Академії інформатики України та Міжнародної кадрової академії; почесний член Спілки юристів України; Почесний професор Європейського інституту післядипломної освіти; член Громадської організації «Європейський інститут післядипломної освіти»; член Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України»; член української секції Міжнародної поліцейської асоціації.

З 1986 р. по даний час бере активну участь у проведенні заходів із соціального захисту чорнобильців, у тому числі виконує обов’язки юрисконсульта Громадської організації «Союз інвалідів Чорнобиля Волині», де надає кваліфіковану безоплатну юридичну допомогу інвалідам Чорнобиля, сім’ям померлих ліквідаторів із захисту законних прав та інтересів, виступає їх захисником органах виконавчої влади і місцевого самоврядування.

Нагороди:

За вагомі досягнення в державній, громадській, навчальній та науковій діяльності Колбу О. Г. присвоєно звання Заслужений юрист України. Крім того, він нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня; Грамотою Верховної Ради України; відомчими нагородами МВС України; Державної кримінально-виконавчої служби України та Державної прикордонної служби України, а також найвищими нагородами Союзу юристів України, Спілки Чорнобиль та іншими нагородами громадських та державних організацій (обласних державних адміністрацій, обласних рад, наукових установ, т. ін.). Має статус ліквідатора аварії на ЧАЕС І-ї категорії, інваліда війни ІІ-ї групи, ветерана органів внутрішніх справ та спеціальне звання «полковник внутрішньої служби у відставці».